Google’ın Düşmanları Adalet Bakanlığı ile Görüşme Beklentisiyle Belge ve Veri Okuyor

American doları yatay seyrediyor

WhatsApp casusların yalnız aramalarla kontrolü ele almasına izin veriyor

Fındığın Maliyeti 15 TL Olarak Belirlendi

S400 Sonrası Doların Seyri Nasıl Olur?

Finans 17 Temmuz, 09:13'de eklendi

Ülkemizin bulunduğu konum itibari ile savunma mekanizmasının kusursuz işliyor ve çalışıyor olması önem arz etmektedir. Önce Amerika’dan alınmak istenen Amerikan yapımı hava savunma sistemlerinin satın alınmasında çıkarılan pürüzler, Türkiye’yi Rusya ile görüşme zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu anlaşma ve görüşmeler sırasında Amerika’nın Türkiye tarafından S400’lerin alınmaması konusunda çeşitli yaptırımlar uygulamıştır. Bu yaptırımlar ve iki ülke arasında yaşanana krizler doğal olarak doların hızlı bir şekilde yükselmesine neden olmuştur.

S400 Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Dünyadaki en iyi hava savunma sistemleri arasında gösteriliyor. Başta ABD olmak üzere birçok NATO ülkesi hava savunma sistemlerini kullanmaktadır. Ülkenin savunmasında önemli rol oynayan hava savunma sistemlerinde S400’ler S300’lerin geliştirilmiş halidir. Sistem çok fonksiyonel özelliklere sahip olup, yeni nesil savunma sistemi olarak öne çıkmaktadır. Savaş uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyon el-taktik balistik füzeler,  orta menzilli balistik füzeler, radar tespit ve kontrol uçakları ve daha birçok gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlanmıştır. Kısa, orta ve uzun menzil hedeflerde füzeleri aynı anda kullanma özelliğine sahip S-400 aynı zamanda kendisine 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılayarak vurma özelliği ile öne çıkıyor. Saniyede 4,8 kilometre hızla füze göndererek hedefi neredeyse sıfır hata ile imha ediyor. Sistem, konumlandırıldığı hedefe 10 saniye ve altında tepki vererek hedefi imha ediyor.

S400’ Lerin Gelişinin Önemi

Hava savunma gücü bakımından ülkemize artı değer katacak olan S400’ler stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyon el-taktik balistik füzeler gibi birçok hedefi hızlı ve sıfır hata ile imha etme özelliğine sahip. Gelişmiş savaş uçaklarına ve füzelere karşı etkin güce sahip S400’lerin gelmesi ile hava sahamızın güçlenmesini sağlayarak ülke sınırlarımızın güvenliğini artırmış olduk. Bunu istemeyen NATO ve Amerika S400 anlaşmasının sona gelmeden önce tüm hamlelerini yaparak alımı engellemeye çalışmıştı. Bu çerçevede doların yükselmesi ve çeşitli yaptırımların uygulanması sonrasında dolar yükselişe geçmişti.

S400 Gelmeden Önceki Dolar Kuru

Doların s400’lerin ülkemize gelmesi ile birlikte TL karşısında yüzde 1,5 değer kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Amerika’ya karşı dik duruşumuz sonrası S400’ler ülkemize gelmesi ile artan dolar kuru gerileme ile değer kaybetmiştir. Ayrıca son dönemlerde Amerikan başkanın Türkiye ile uyumlu ilişkiler sürdürerek hava savunma sisteminin alınmasında ülkemize hak vermesi doların değer kaybı yaşamasına önemli derece etken olmuştur. S400 parçalarının ülkemize girmesi ile yerlerine monte edilerek kullanıma hazır hale getirilmesi 2020 yılının ilk çeyreğini bulacağı belirtiliyor. Gün içerisinde 5,66 seviyesine kadar düşen dolar S-400’lerin teslimatı sonrası yükselişe geçerek 5,77 seviyesini görmüştü. Ancak günün sonunda dolar 5,75 TL’den tamamladı. Yapılan uzman yorumlarına baktığımızda doların her hangi bir gündem oluşmaması halinde gerilemeye devam etmesi ön görülüyor.

S400’lerin Gelmeye Başlaması İle Önce Yükseldi Sonra Düşecek

Dolar son dönemlerde TL karşısında değer kaybetmesi S400’lerin gelmeye başlaması ile tekrar yükselişe geçmişti. Fakat hava savunma sisteminin sevkiyat süreci tamamlandığında doların tekrar TL karşısında değer kaybetmeye devam edeceği ön görülüyor. Özellikle son dönemlerde Amerika ile sıcak ilişkilerin yaşanması ve S400 alımında Türkiye’nin kararlı oluşu Doların TL karşısında değer kaybetmesini sağlamıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.