Avustralyalı Domino’s Pizza, mükellef personel için dava açtı

Kripto Para Analisti, Gelecek Boğa Koşusu Sırasında Bitcoin Fiyatının 100.000 $ ‘a Vurgunu Olduğunu Söyledi

Ticaret fikirleri dizisi – Avrupa oturumu 25 Haziran 2019

Küresel Piyasalar: Hisseler çekildi, ABD tahvil faizleri kayıplarını sildi

Piyasalarda Durum ve Değişmeler

Finans 19 Temmuz, 18:13'de eklendi

BIST 100 endeksinde, yüzde 0,09 ile güne başlangıç yapıldı. Borsa İstanbul’da düşüş sonrası 99.716,67 puan ile başlangıç söz konusu oldu. Bunun yanı sıra bankacılık endeksi yüzde 0,23 düşerken holding endeksinde ise yüzde 0,03 oranında yükseliş görüldü. Sektör endekslerinde de oranlarda değişmeler meydana geldi. En çok kazandıran yüzde 0,93 ile turizm olurken en çok gerileyen sektör endeksi ise bilişim oldu. Bilişim yüzde 0,68 ile en çok gerileyen sektör oluyor. Dün borsa İstanbul’da alış ağırlıklı bir seyir izlendi ve bu durum sonucunda BIST 100 endeksi yüzde 1,81 değer kazandı. Böylece 99.806,17 puandan gün tamamlandı.

Analistler Ne Diyor?

Analistler, küresel piyasalarda negatif bir görünüm söz konusu olduğunu ve TL varlıkların pozitif bir şekilde ayrıldığını belirtiyor. Aynı zamanda Analistler tarafından bu ayrışmanın önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına kadar süreceği de tahmin ediliyor. Dün, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Türkiye ile ilgili açıklama yapılmıştı. Analistler bunun sürpriz olmadığını söylüyor. Aynı zamanda ABD Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılacak olan konuşmaların da takip edileceğini belirtiyorlar.

Analistler BIST 100 Endeksi Hakkında Ne Diyor?

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye tarafından S-400 teslim alındı. Bunun üzerine Pentagon tarafından Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılması için sürecin başladığı hakkında açıklama yapıldı. Aynı zamanda yapılan açıklamada “ ABD ile Türkiye arasında olan stratejik ortaklığa verilen değer devam ediyor” sözlerine de yer verildi. Yaşanan bu gelişmelerden sonra Dolar’da düşüş eğilimi devam etti ve 5,6720 seviyesine gerileme olduğu görüldü. Analistler bunlardan sonra BIST 100 endeksinde direnç olarak 100.000 ile 100.500 seviyelerinin ön plana çıktığını belirtti. Bununla birlikte 97.500 destek noktasının geçerli olabileceğini de ekledi.

Dolar’da Çok Hareketlenme Yok

Dolar sakin bir şekilde seyretmeye devam ediyor. Dolar/TL güne bir düşüş ile başladı. Bundan sonra ise 5,6850 civarında dengeli bir şekilde devam etti. Dolar/TL dün 5,7189 seviyesine yükselmişti ve bu seviyeden düşerek 5,6753 seviyesine geldi. Günün kapanışını ise önceki güne göre 0,25 değer kaybı ile yaptı. Kapanışta seviye 5,6907 civarında oldu. Sabah saatlerinde avro/TL seviyesinde ise yüzde 0,12 artış meydana gelirken sterlin/TL oranında yüzde 0,1 değer kaybı görüldü. Avro 6,3970 seviyesinden Sterlin ise 7,0690 seviyesinden işlem görüyor. Avro/Dolar paritesinde de uluslararası piyasalarda değişim meydana gelerek 0,13 artış yaşandı ve seviye 1,1239 oldu. Aynı zamanda sterlin/dolar paritesi ise değer kazanarak yüzde 0,03 arttı ve 1,2436 düzeyine geldi. Bununla birlikte dolar endeksi 97,09 seviyelerine gelerek yüzde 0,1 oranında düşüş yaşadı.

Analistler Dolar Hakkında Ne Düşünüyor

Analistler tarafından dolar/TL’nin teknik açıdan 5,65 destek konumunda yer aldığı söylendi. Bu seviyenin altına herhangi bir kapanış  olması durumunda ise 5,60 seviyesinin gündeme geleceği hakkında da yorumlar yapıldı. Bunun yanı sıra Analistler, olası herhangi bir yükseliş meydanda gelmesi durumunda da direnç noktasında 5,7250 izleneceğini belirtti.

Analistler tarafından yurt dışında İngiltere’deki perakende satışlar, Amerika’nın haftalık işsizlik başvuru sayısı, ABD Merkez Bankası yetkilileri tarafından yapılacak olan açıklamalar, Endonezya ve Güney Afrika Merkez Bankaları tarafından yapılacak toplantıların da izleneceğini kayda geçti. Yurt içinde ise kısa vadeli olan dış borç istatistiklerinin inceleneceği hakkında da bilgiler edinildi.

Gram Altında Durum Ne?

Altında gram fiyatı güne düşüş yaşayarak başlangıç yaptı. Daha sonra ise ram altın fiyatı 260,0 Türk Lirası seviyesinde dengeye geldi. Dün dolarda düşüş meydana gelmesine rağmen artışa geçen gram altında yüzde 0,8 oranında bir yükselme meydana geldi. Bunun sonucunda ise gram altın günü 260,7 Türk Lirası seviyesinde tamamladı. Bugün ise güne düşüş ile başladı ve önceki günün yüzde0,3 oranında daha düşüktamamlayarak 260,0 Türk Lirası şeklinde dengelendi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.