Ticaret fikirleri dizisi – Avrupa oturumu 25 Haziran 2019

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Thomas Lloyd/ Parsons: Fed’in önümüzdeki hafta işi zor

Eldorado Resorts Caesars Entertainment’ı Nakit Ve Stokta 8.5 Milyar Dolara Satın Almayı Kabul Etti

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Finans 15 Temmuz, 10:40'de eklendi

Kira ödemekten yorulduysanız ve bütçeniz el veriyorsa artık ev alma zamanı gelmiş demektir. Para biriktirmek çok zor olduğu için birçok kişi kredi çekerek ev almaya çalışıyor. Fakat konut kredisi hakkında bazı detayları öğrenmekte fayda var. Konut kredisi anında, konut kredisinden önce ve sonra yapılması gereken her şeyi bilirseniz ev alırken zorluk çekmezsiniz. Bu arada bilmeniz gereken en önemli konu satın alacağınız evin kat mülkiyetinin olması gerekiyor. Aksi taktirde iskanı olmayan eve banka konut kredisi vermiyor.

Konut Kredisini Çekmeden Önce Yapılması Gerekenler

Birçok kişinin aklını kurcalayan soru önce kredi mi çekmeliyim yoksa önce ev mi bulmalıyım sorusudur. Bu sorunun cevabı ise önce ev bulmanız gerekir. Hangi evi beğeniyorsanız o eve yönelik kredi başvurusu yapmalısınız. Ev almaya niyet etmeden önce belli miktarda para biriktirmenizde büyük fayda var. Çünkü bankalar evin %80’i karşılığında kredi veriyor.

Ev bakarken ulaşım rahatlığı, evin konumu ve büyüklüğü gibi etkenlere dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bir kere ev alıyorsunuz ve hayalinizdeki gibi olması en iyisi. Bu kriterleri göz önüne aldıktan sonra kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapınca Ne Oluyor?

Evi bulduktan sonra herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Banka size eve değer biçmesi için ekspertiz gönderiyor. Ekspertiz eve değer biçtikten sonra banka kredinin %80’i kadar kredi çekme hakkı veriyor. Bu nedenle geri kalan %20’lik kısım için para biriktirmeniz gerekiyor. Geri kalan %20’lik kısmı para biriktirerek tamamlayan diyorsanız varsa eğer aracınızı satabilirsiniz.

Eğer bütçeniz iki krediyi ödemeye el veriyorsa evin %20’si kadar ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bankalar ev kredisi verirken kredi notu yüksek olan kişileri tercih ediyor. Banka çekmiş olduğunuz kredi karşılığında evi hipotek altına alıyor ancak yine de kredisi düşük olanlara kredi vermeyi tercih etmiyor.  Konut kredisi çekmeden önce bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bu evraklar; kimlik fotokopisi, kat mülkiyeti belgesi, gelir belgesi ve mevcut oturmuş olduğunuz evin ikametgah adresi olarak sayılabilir.

Konut Kredileri Kaç Aylık Çekilebiliyor?

Bankalar son dönemlerde kişilerin kolay bir şekilde ev alabilmesi için kampanya kapsamında 240 aya kadar kredi çekme imkanı veriyor. Yani 20 senede ödeyebileceğiniz şekilde konut kredisi çekebilirsiniz. Fakat Şekerbank müşterilerine 30 yıla vatana kadar konut kredisi çekme hakkı veriyor. Genelde 10 yıllık ev kredileri tercih edilse de aylık ödemesi az olmasını isteyen vatandaşlar 20 ya da 30 senelik konut kredisi çekebiliyor.

Konut kredisi vade oranı ne kadar artarsa ödeyeceğiniz faiz miktarı da o kadar çok artıyor. Bu nedenle vadeyi kısa tutmanızda ve bütçeniz el veriyorsa 10 senelik kredi çekmenizde fayda var.

Hangi Bankadan Konut Kredisi Çekişmeli?

Bunun için bir banka ismi veremeyiz fakat 30 yıllık kredi çekmek istiyorsanız tercih edeceğiniz tek banka Şekerbank olacaktır. 10 yıllık ya da 20 yıllık kredi çekmek istiyorsanız maaş aldığınız bankaya başvuru yapmanızda var. Bankalar daimi müşterilerine konut kredisi üzerine çeşitli kampanyalar düzenliyor ve siz de çalıştığınız bankadan kredi çekerek bu kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Senelik olarak kredi faiz oranları değişiyor. İnternetten ya da bankaları gezerek bu faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Kredi faiz oranı hangi bankada düşükse öncelik olarak o bankaya başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalarda dosya masrafı olmuyor. Bu bankaları iyice araştırarak az miktarda da olsa bir masraftan kurtulabilirsiniz.

Kirada Oturmak mı Daha İyi Ev Almak mı?

Eğer bütçeniz el veriyorsa kendi evinizi almakta fayda var. Kira oranları her sene arttığı için bir zamandan sonra kira ödemek zor geliyor ve kirada oturduğunuz ev üzerinde hiçbir hakka sahip değilsiniz. Kendi evinizi aldığınızda ödediğiniz kredi miktarı her ay her sene aynı olacağı için maaşınız artmaya devam edecek fakat ödediğiniz kredi sabit kalacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.