TCMB anketi: Yıl sonu dolar/TL beklentisi 6.3015

Piyasalarda Durum ve Değişmeler

Faiz İndirimleri İçin Yeni Formül

Fındığın Maliyeti 15 TL Olarak Belirlendi

Kara Liste Nedir?

Finans 23 Temmuz, 10:13'de eklendi

Bankaların, kredi çekmek isteyen müşterilerine karşı sundukları en önemli koşul kara listede olup olmadıkları yönünde olur. Kullanıcıların ve banka müşterilerinin bankadan kredi kullanmak istedikleri durumlarda, karşılarına çıkan en büyük engel kara listedir.

Kredi Kayıt Bürosunun Kayıtları

Kredi Kayıt Kurulu adı altındaki bir izleme birimi, kullanıcıların sürekli bankalardan gerçekleştirdikleri hareketleri takip eder. Bu sayede her kullanıcının kendine ait bir kredi sicili oluşmuş olur. Bu hareketler arasında eğer daha önce çekilen bir kredi varsa bu kredilerin ödemeleri titizlik ile izlenir.  Kullanılan kredi kartlarına ait ödemeler de bu izleme biriminin titizlikle incelediği bir diğer çalışma alanlarıdır. Kullanıcılar bu kapsamda banka ile hareketlerinde herhangi bir geciktirme meydana getirdiklerinde, bu gecikme ilk ihtiyaç durumunda kullanıcıların karşısına bir engel olarak çıkar.

Kara Listeye Neden Girilir

Bankalar, kredi kartı veya bireysel kredi gibi ihtiyaç sahiplendirmelerinde, karşılık olarak düzenli ödeme sözü alırlar. Kullanıcıların gününde yapacakları ödemeleri, belirtilen miktarın tamamı şeklinde yatırması gerekir. Geciken ödemeler veya belirtilen rakamın altında kalan ödemeler, bir iki ay gibi bir sürede birikir ve müşterilerin banka hareketlerinde kısıtlamalara neden olur. Borç üzerindeki ödememe ve gecikme gibi durumlar devam ettiği müddetçe de müşterilerin sicili bu hareketten zarar görür. Ödemesi geciken süre 90 günü geçtiğinde ise banka yasal bir hakla icra yoluna gitme konusunda tamamen özgürdür.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Müşterilerin kullandıkları kredi veya kredi kartı gibi ihtiyaçların borcunun tamamen kapatılması, kullanıcılar için artı bir durumdur. Banka, olası bir kara listeye düşme durumunda, kullanıcının borcunun tamamının bittiğini görmek ister. Bununla birlikte bankanın belirleyeceği süre kadar bankanın ürünlerini kullanmanın mümkünatı olmadığı gibi, banka kullanıcının tekrar ürün kullanma yetkisi için gerekli zamanı da kendisi belirler.

Kara Listeden Çıkan Kullanıcı Tekrar Banka Ürününü Nasıl Kullanır

Kullanıcıların, banka ile olan ilişkisini kısa zamanda düzeltmesi için, bu durumlarda daha önceden alışveriş yaptığı bankaları tercih etmesi önerilir. Yabancı bir kullanıcı, bankada kaydı olmadığından dolayı ürün tanımlamasını oldukça zor yaptırır. Ancak bankanın maaş kartı kullanıcısı ise daha önceki hareketlerinden yapılacak bir ön izleme ile, kısa sürede tekrar banka ürünlerini kullanmaya başlayabilir.

Buna ek olarak, bankadan tekrar ürün almak isteyen müşteriler, bankadan olumlu bir ilgi görebilmek için bankanın yan ürünlerinden kullanmayı deneyebilirler. Banka üzerinde açılacak bir mevduat hesabı, kullanıcının banka tarafından tanınmasını sağlar. Maaş kartı kullanımı da bir diğer alternatiftir. Maaş kartı üzerinden yapılacak belirli miktardaki hareketler ile kullanıcı banka üzerinde olumlu bir izlenim bırakabilir. Bu işlemler bir müddet sonra takip edilerek güven kazandıran sonuçlar olarak kullanıcıya geri döner.

Bankalar ile olumlu iletişim kurabilmenin bir diğer yolu ise bankaların altın hesaplarını kullanmaktır. Altın hesabı ya da fon kullanımları, müşterilerin artı puan kazanmasında oldukça etkilidir. Belirli bir süre boyunca tercih edilen bu yatırım kanalları, bankaların kısa sürede kullanıcılara olumlu olarak geri dönüşlerini sağlar.

Kara Listeden Bir Türlü Çıkılamıyorsa Ne Yapılmalı

Bankalar ile her türlü problemin düzelmesine rağmen hala kara listeden çıkılamadığı düşünülüyor ise banka ile iletişime geçmek en doğru yoldur. Acil kredi ihtiyaçları için tercih edilen kredi başvurularında, olumlu sonucun alınabilmesi için kara liste kontrolünden başarı ile geçmek gerekir. Bankalar çeşitli durumlarda gereken işlemi zamanında yapmayabilir. Bu nedenle görülen kara listesinde kullanıcıların da adı yer alabilir. İlgili bankanın müşteri hizmetleri ile iletişimine geçmek, mevcut bulunan hataların düzeltilmesi konusunda en ideal çözümdür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.