Moody’s Türkiye’nin notunu düşürdü

Bitcoin Mitinge Devam Ediyor

ABD’nin Çin menşeli tüketici teknoloji mallarına yaptığı gümrük vergileri indirimi artırdı

Hangi yatırım aracı ne kazandırdı?

Fındığın Maliyeti 15 TL Olarak Belirlendi

Finans 29 Temmuz, 10:01'de eklendi

Her sene üreticiler tarafından merakla beklenen fındığın maliyeti konusunda Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı açıklama yaptı. Bu sene fındık maliyeti 15 lira olacak şekilde belirlendi. Fındık maliyeti belirlenirken dikkat edilen bazı hususlar vardır.

Fındık maliyetinde belirleyici olan kalemler de şu şekilde açıklanıyor: Gübreleme ve kireçleme, toprağın tahlil edilmesi, fındık kurdu ve bahçenin temizlik durumu, tarlanın hasat ve patoz gibi giderleri ve benzin, yağ masrafları. Bu kalemlere göre fındığın üretim maliyeti be yıl için 15 liradır.

Satış Fiyatı

Üreticiler cephesinde ise maliyet 15 lira olarak belirlendiyse satış fiyatının 20 lira olarak açıklanması bekleniyor. Bütün fındık üreticileri bu konuda açıklanacak fiyatı heyecanla beklemekte. Üstelik onlar piyasada daha da fiyat değişikliği olabileceğini belirtiyor.

Bu değişiklikler doğrudan üreticileri etkiliyor. Üreticiler yaptıkları açıklamada kendilerinin mağdur olmaması için ve ekonominin canlanması için fındık satış fiyatının 20 lira olması gerektiğini söyledi. Yetkililere seslenen ve seslerini duyurmaya çalışan üreticiler için fındık tarlaları hayatlarındaki en önemli belirleyicidir.

Fındığa Bağlanan Hayat

Ülkemizde tarım üreticileri durumlarının daha iyi hale getirilmesi için devlet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışıyor. Tarımsal üretimin iyileştirilmesi yönünde atılacak adımlar üreticilerin daha rahat bir yaşam sürmesini hedeflemelidir. Fındık üreticileri için fındık tarlaları kendi yaşantılarında en önemli yeri kapsıyor.

Mesela üreticilerden Bayram Söyler adlı bir vatandaş oğlunu evlendirmeyi planladığını ve planının gerçekleşmesinin tamamen fındık üretiminden kazanacağı paraya bağlı olduğunu belirtiyor. Ayrıca bu durum sadece kendisi için geçerli değil. Karadenizli fındık üreticileri için fındık kendi hayatlarının devam etmesinde çok büyük bir role sahip. Çocuklarının geleceği ve ailelerini geçindirebilmeleri tamamen bu konuya endekslenmiş durumda. Hemen her üretici fındıktan kazanacağı paraya göre hayatını devam ettirip plan yapmaya çalışıyor. Bu yüzden fındığa dair yapılan her açıklama Karadenizli üreticiler için bir hayat memat meselesidir.

Üreticiler Daha Çok Kazansın

Tarımsal üretim konusunda yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi de üreticilerden çok üretim ve satış arasında işleyen kanalların para kazanmasıdır.

Daha doğrusu tarımsal üretimde neredeyse en az kazanan ve masraflarını karşılayıp geçinmekte zorlanan kısım üreticilerdir. Bu duruma da değinen Bayram Söyler’e göre üreticilerin para kazanmasının zamanı çoktan geldi geçiyor. Artık para kazanmak istediklerini ve hatta buna mecbur olduklarını söyleyen Söyler ekonomimizin canlanması için de fındık satış fiyatının arttırılması gerektiğini vurguluyor.

Fındık Üretimi

Yerli üretimimizin artması biraz da üreticilerimizin durumuna bağlıdır. Ülkemiz tarımsal imkanlar açısından oldukça elverişli koşullara sahiptir. Topraklarımız bereketli ve tarıma uygundur.

Karadeniz insanının en önemli geçim kaynaklarından olan fındık da en kaliteli ürünlerimiz arasındadır. Bu yüzden hem maliyetinin hem de satış fiyatının belirlenmesi en merak edilen konulardan birisidir. Üreticilerimiz her sene bu fiyatları merak eder, çünkü bu fiyatlar onların hayatında çok büyük bir role sahiptir. Bu sene de maliyetin açıklanmasından sonra en merak edilen konulardan birisi satış fiyatlarıdır.

Satış Fiyatları

Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamanın ardından şimdi en merak edilen konu olan fındığın satış fiyatının 20 lira olarak belirlenmesi üreticinin yüzünü güldürebilir. Tarıma dayalı olarak yaşanan hayatlar için bu fiyatlar bütün bir yıllık geçim kaynaklarını belirlediği için büyük bir merak konusudur.

Üreticiler hemen her türlü planını buna göre yapmaktadır. O yüzden şimdi gözler ve kulaklar fındığın satış fiyatının belirlenmesi konusuna çevrilmiştir. Bütün Karadenizliler için hayati bir önem taşıyan bu konu yakın bir zamanda açıklığa kavuşacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.