Credit Suisse, InvestLab birimini İspanya Allfunds ile birleştirdi

Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Moody’s Türkiye’nin notunu düşürdü

Kara Liste Nedir?

FedEx, ABD hükümetine Çin’e ihracatın denetlenmesini ‘imkansız’ görevi yüzünden dava etti

Finans 25 Haziran, 10:56'de eklendi

(Reuters) – ABD parsel dağıtım şirketi FedEx Corp, Pazartesi günü ABD hükümetine dava açtı, bazı Trump yönetim yasağını ihlal eden bazı Çinli şirketlere yapılan ihracatı yasaklayan ürünleri yanlışlıkla göndermesi durumunda sorumlu tutulmaması gerektiğini söyledi.

FILE PHOTO: FedEx delivery trucks are pictured in Pasadena, California U.S., March 21, 2017. REUTERS/Mario Anzuoni/File Photo GLOBAL BUSINESS WEEK AHEAD

Hareket, FedEx’in ABD’ye gönderilen bir Huawei telefonunu içeren bir paketin ABD’ye gönderdiği ülkeye gönderildiği sırada FedEx’in “operasyonel bir hata” olduğu korkusuyla İngiltere’deki göndericisine iade edildiğinde FedEx’in Çin’deki iş uygulamalarını yeniden ele geçirmesiyle başladı. Sonuçta FedEx Pazartesi günü hisse senetlerini% 2,7 düşürdü.

FedEx’in dava ve teslimat hatası, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki artan gerilim fonunda karşımıza çıkıyor. ABD ve Çin, tarifeler, sübvansiyonlar, teknoloji, yönetmelikler ve siber güvenlik gibi konularda yaklaşık bir yıldır ticari bir mücadele yürütmektedir.

ABD Ticaret Departmanı son haftalarda birkaç Çinli firmanın hassas ABD teknolojisi satın almasını yasakladı.

Columbia Bölgesi’ndeki mahkeme dosyalarında FedEx, ihracat yasağını yürürlüğe koymasının beklenmemesi gerektiğini ve bilmediği ürünlerin nakliyesinden makul bir şekilde sorumlu tutulamaz.

İhracat kısıtlama kuralları “temel olarak FedEx’i günlük olarak gönderdiği milyonlarca paketin içeriğini polise vermek, ancak bunu yaparken neredeyse imkansız bir iş, lojistik, ekonomik ve çoğu durumda yasal olarak” dedi.

Bir ABD Ticaret Departmanı sözcüsü, “Şikayeti henüz gözden geçirmedik, ancak yine de Commerce’in ABD’nin ulusal güvenliğini korumadaki rolünü savunmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Çinli telekom şirketi olan Huawei Technologies Co, Mayıs ayında ABD’nin “Varlık Listesi” nde ve hükümetin ABD’nin bir risk oluşturduğunu ve esas olarak dayandığı ABD teknolojisini satın almasının yasak olduğunu söyledi.

Çin ayrıca yabancı firmaların, grupların ve bireylerin kendi “Güvenilmez Varlıklar Listesi” ni hazırlıyor.

Pazar günü yayınlanan Global Times gazetesi Global Times, FedEx’in bu listeye eklenmesinin muhtemel olduğunu tweetledi.

‘İŞLETME HATASI’
Geçen ay Çin, FedEx yoluyla Asya’daki Huawei adresleri için gönderilen iki parselin Birleşik Devletlere yönlendirilmesinden sonra soruşturma başlattığını söyledi. FedEx, paketlerin “hatalı bir şekilde yanlış yönlendirildiğini” söyledi.

Son olayda, teknoloji haber çıkışı PCMag, İngiltere’deki yazarının, bir Huawei P30 el cihazını ABD’deki bir meslektaşına göndermeye çalıştığını söyledi. PCMag, FedEx telefonu iade etti ve gönderene, Huawei ve Çin hükümetiyle “ABD hükümeti sorunu” nedeniyle paketi teslim edemediğini söyledi.

FedEx, Huawei tarafından üretilen tüm ürünleri, Huawei ve ABD ulusal güvenlik kara listesine yerleştirilen bağlı kuruluşların dışındaki adreslere teslim edeceğini söyleyerek yanıt verdi.

DOSYA FOTOĞRAFI: 24 Mayıs 2019, Şanghay’daki güvenlik fuarında bir Huawei şirketi logosu görülüyor. REUTERS / Aly Song / File Photo
FedEx rakibi United Parcel Service Inc ayrıca, Varlık Listesindeki Huawei adreslerine gönderilmeyeceğini, ancak Huawei ürünlerinde “genel yasak” bulunmadığını doğruladı.

Bir Huawei sözcüsü, Çinli firmanın şu anda FedEx veya UPS servislerini kullanmadığını söyledi. Pazar günü, Huawei, FedEx’in teslimatı engelleme hakkı dahilinde olmadığını ve kuryenin bir “satıcı” olduğunu söyledi.

Çin’in dışişleri bakanlığı tam bir açıklama istedi.

Ne Çin’in ticaret bakanlığı ne de FedEx, Reuters’e, FedEx’in kara listeye eklenme olasılığı hakkında yorum yapma isteklerine cevap vermedi. Eyalet haber ajansı Xinhua, daha önce, FedEx’e Huawei paketlerini yanlış yönlendiren soruşturmanın misilleme olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

FedEx için yaklaşık 7 milyon dolar değerinde bir FedEx pozisyonuna sahip olan Memphis merkezli Gullane Capital Partners’da yönetici ortak olan Trip Miller, Çin hükümetinin “artı işaretlerinde” olmasının FedEx için “muazzam bir rüzgar ve risk olduğunu” söyledi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.