Faiz İndirimleri İçin Yeni Formül

Moody’s Türkiye’nin notunu düşürdü

Kara Liste Nedir?

Küresel Piyasalar: Hisseler çekildi, ABD tahvil faizleri kayıplarını sildi

Faiz İndirimleri İçin Yeni Formül

Finans 23 Temmuz, 10:13'de eklendi

Faiz indirimlerinin gerçekleştiği haftaya girildi ve şu anda büyük bir merakla Merkez Bankası’nın açıklayacağı kararlar bekleniyor. Şu ana kadar çoktan açıklanması gereken faizler hala açıklanması ve bu nedenle piyasalar bir hayli gergin. Son dakikaya kadar geciken kararların bugüne kadar neden açıklanmadığı ise az çok biliniyor.

İstanbul Seçimleri Faiz Düşüşünü Etkiledi

31 Mart birçok anlamda Türkiye’de kilit olan tarihti. Birçok karar bu tarihi beklediği gerekçesi ile açıklanmadı. 31 Mart’a gelindiğinde seçimler tamamlandı ve artık Merkez Bankası’ndan bir hamle beklenirken bu kez de İstanbul’da seçimlere yapılan itirazlar bu süreci uzattı.  Seçimlere gelen ardı ardına itirazlar nedeni ile Merkez Bankası faizi sabit tuttu ve kararın netleşmesini beklediğini açıkladı. Nihayet İstanbul’da karar açıklandı ve seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Yeni yapılacak seçim tarihine 1 ay vardı ve bu bir ay içerisinde de faizin sabit kalacağı ve yeni seçim sonuçlarının beklendiği bildirildi.

ABD’nin Yaptırımları ve S400 Gelişmeleri Faizi Olumsuz Etkiledi

İstanbul seçimlerinin etkisi henüz geçmemişken, diğer yandan s400 alımında ABD’nin yaptırım uygulama fikirleri gündeme oturdu. ABD’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımın sinyalleri ile yeni yapılan G’0 zirvesinde belli edildi. ABD bu kongrede, yaptırım ne olursa olsun kötünün en kötüsü anlamında bir gelişme yaşanmayacağına işaret etti. ABD’de b ulunan Pentagon ise bu süreçte Türkiye F35 listesinden çıkardı. Bu kararın da şu an bir etkisi olmamakla birlikte çok kısa sürede ciddi etkilere yol açacağı belirtiliyor.

Küresel Anlamda Gerçekleşen Ticaret Savaşları Bir Diğer Önemli Etmendi

Haziran’da gerçekleşen G20 zirvesinde, birçok önemli konu konuşuldu. Bu konulardan bir tanesi de küresel anlamda tüm dünyayı etkileyen ticaret savaşları ile ilgiliydi. Geçici olarak yavaşlatma kararı alınan ticari savaşlar böylelikle geçici olarak da olsa durduruldu.

Bu kararlar, faiz düşüşünün gerçekleşmemesinde ciddi pay sahibi olan kararlar. Bu dört konunun çözüme kavuşturulamaması faiz düşüşü için beklemeye ve faiz birikimine neden oldu.

Merkez Bankası Faizi Açıklayabilirdi

Normal şartlarda bakıldığında, Merkez Bankası birçok kez faiz indirimi için düğmeye basabilirdi. Tarihler 23 Haziran’ı gösterdiğinde MB direk açılış yaparak faiz açıklamasını gerçekleştirebilirdi ama yapmadı. Bu adımda G20 zirvesini beklediği konuşulsa da G20 zirvesinin geçmesinin ardından toplanmadığı görülerek amacının G20 olmadığı da belli oldu.  Yeni seçilen Merkez Bankası Başkanı’nın indirim konusunda iyi niyetli olduğu bilinse de gerekli indirimin neden son güne kadar yapılmadığı konusunda ciddi bir soru işareti bulunuyor.

Enflasyonun Tek Haneli Rakamlara Ulaşacağı Tahmin Ediliyor

Faiz indirimi şu an bütün kulislerde konuşulan ortak konu ancak indirimin ne kadar olacağına dair hiçbir somut bulgu yok. Faiz anlaşmalarında üst sınır daima belirsizlikten oluşur.  Alt sınır ise enflasyon ile oranlıdır. Şu an ise enflasyon rakamları 15.72 iken, Merkez Bankası’nın yaptığı politikanın faiz göstergesi yüzde 24’ü gösteriyor. Yani bu iki rakam arasındaki rakam oldukça ciddi. Bu farkı kapatmak için ise yapılacak şey belli: Faiz indirim uygulamasının ilk adımda öne alınması. Bu bağlamda da muhtemelen Eylül ayındaki enflasyonun tek hanelere düşecek gibi görünüyor.

Birçok Farklı Sürpriz Bekliyor

Bu dönemde bütün hesaplar, planlanandan daha da farklı bir şekilde olabilir. Kimsenin hesabı uymayabilir ve hesapta olmayan birçok plan devreye sokulabilir. En önemlisi bu yeni kararlar yeni açıklanacak faiz raporlarını olumsuz olarak da etkileyebilir. Son yaşanan gelişmeler ile faiz ve enflasyonun arasının çok açılması nedeni ile piyasalarda da tansiyon giderek yükseliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.