ABD’nin Çin menşeli tüketici teknoloji mallarına yaptığı gümrük vergileri indirimi artırdı

Piyasalarda Durum ve Değişmeler

S400 Sonrası Doların Seyri Nasıl Olur?

Altın Hangi Fiyata Düşerse Yatırımcı İçin İyi Olur

Beyaz Altın İle Sarı Altın Arasındaki Fark

Finans 23 Temmuz, 10:13'de eklendi

Altın, Türk kültüründe önemli yere sahip, değerli bir madendir. Doğum, sünnet, düğün gibi özel günlerde altın hediye etmek eskiden beri süregelen bir gelenektir. Altın bu kadar önemli bir yere sahip olunca haliyle, altından yapılan ziynet eşyalarına da rağbet fazla oluyor. Altın değerli bir element olduğu için yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Hem yatırımda hem de takı be süs eşyalarında altın kullanılır.

Altın cumhuriyet altını, yarım, çeyrek ve gram altın olarak isimlendirilmekte ve çeşitli değerlere sahiptir. Ayrıca sarı ve beyaz altın olmak üzere ikiye ayrılır. Peki, beyaz altın ile sarı altın arasındaki farklar nelerdir? Tercih edilirken beyaz altın mı sarı altın mı daha avantajlıdır?

 

Beyaz Altın Nedir?

Saf altın, yumuşak bir maden olduğu için kolayca şekil alabilir ve şekli bozulabilir. Bu yüzden altından bilezik, kolye, yüzük gibi ziynet eşyaları yapılırken altının içine belli oranlar ile başka maddeler karıştırılır. İçine karıştırılan maddeler, altının beyaz ya da sarı olmasını belirler. Eğer ki beyaz altının içine çinko, gümüş, ya da paladyum katılırsa bu altının sarı rengini beyaza dönüştürür. Böylece beyaz altın olur. Beyaz altın ile sarı altın arasındaki temel fark oluşturulan alaşım ve alaşım içerisine katılan maddelerdir.

 

Beyaz Altın Neden Sararır?

Beyaz altın kullanan çoğu kişi, altının sararmasından şikâyetçidir. Beyaz altının sararma sebebi ise dışında kullanılan kaplamanın zamanla aşınmasından kaynaklıdır. Altını beyazlatmak amacı ile rodyum elementi kaplama olarak kullanılır. Zaman geçtikçe bu element aşınır ve altın tam beyazlamamış hâline geri döner. Sararmış beyaz altını kuyumcuya götürerek yeniden rodyum ile kaplatabilirsiniz.

 

Beyaz Altın Nasıl Ayırt Edilir?

Beyaz altın ve gümüş aynı tonlarda olduğu için karıştırılmaktadır. Fakat beyaz altın gümüşten daha pahalıdır ve gümüş kadar yaygın değildir. Gümüş altından daha ucuz olduğu için daha fazla ürün üretilmiştir. Beyaz altından olan takılar daha parlaktır. Ayrıca gümüş zamanla kararma yapar fakat beyaz altında kararma gözlenmez. Beyaz altının dışındaki rodyum kaplaması aşınırsa, altınınız sadece orijinaline yakın bir şekilde sararır.

 

Sarı Altın ve Beyaz Altın Arasında Ayar Farkı Var Mıdır?

Altında ayar, belli bir miktardaki alaşımdaki altın oranına göre belirlenir. Bir alaşımın 24’te 18’i altın ve 24’ te 6’sı diğer elementler ise o altın 18 ayar olarak tanımlanır. Altında ayar düştükçe, karışımdaki diğer element oranı artmaktadır. Ayarı düşük altınlar diğerlerine oranla daha ucuzdur. Genellikle kolye ve yüzüklerde düşük ayar altın kullanılmaktadır. Fakat altın bilezikler, çoğunlukla 22 ayar olarak tercih edilir. Aynı şekilde beyaz altında da kullanılan altın miktarı aynı olduğu için sarı altın ile arasında değer farkı yoktur. İkisi de tamamen aynı değere sahiptir.

 

Sarı Altın Mı Yoksa Beyaz Altın Mı Daha Avantajlıdır?

Altından takı almak isteyenler sarı altın ile beyaz altın arasında kararsız kalmaktadır. Sarı altın mı yoksa beyaz altın mı daha avantajlıdır? Hangisinin tercih edilmesi gerektiği merak konusudur. Sarı altın ile beyaz altın arasında dayanıklılık farkı vardır. Sarı altın kolayca çizilebilir fakat beyaz altın rodyum ile kaplandığı için çizilmelere karşı daha dayanıklıdır. Bu yüzden beyaz altın tercih edilebilir. Lakin bu tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Çünkü iki altın arasında çok önemli bir fark söz konusu değildir. Eğer tektaş yüzük almayı düşünüyorsanız beyaz altın daha uygundur. Fakat alyans almayı düşünüyorsanız sarı altında daha çok çeşit vardır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.