Kara Liste Nedir?

Faiz İndirimleri İçin Yeni Formül

S400 Sonrası Doların Seyri Nasıl Olur?

ABD Başkanı Donald Turmp Para Birimlerine Tepki Gösteriyor

American doları yatay seyrediyor

Finans 25 Haziran, 11:32'de eklendi

Seçim sonrası siyasi gündem izlenecek, S-400 endişeleri piyasada hissedilirken hafta sonu yapılacak G20 bekleniyor

Seçimin ardından siyasi bir belirsizliğin de ortadan kalkmış olmasıyla birlikte TL dün güne değer kazançlarıyla başladı ancak bu kazançlarını bugüne taşıyamadı.

Dolar saat 09:26 itibariyle 5.8160 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7940 lira, en yüksek 5.8307 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.6362 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1403 seviyesinde. Gram altın 266.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 19.41 seviyesinde.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında Japonya’da bu haftasonu G20 zirvesinde yapılacak ikili görüşmenin beklendiği piyasada dün S-400 endişeleri seçim iyimserliğini baskılayan en önemli neden oldu.

Yurtiçinde açıklanacak önemli bir veri gündemi bulunmazken, seçim sonrası siyasi gündem bugün yakından takip edilecek. Erdoğan, saat 1130’da önce partisinin TBMM Grup Toplantısı’na ardından ise 1400’da partisinin MYK toplantısına katılacak.

Grup toplantısında Erdoğan’ın seçim sonrası vereceği mesajlar izlenecek. Piyasalar bu mesajlardan ve basına kapalı gerçeklesek MYK toplantısının ardından seçim sonrası siyasi gündeme ilişkin ipuçları arayacaklar.

İstanbul’da tekrarlanan yerel seçimlerde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu yarışı yaklaşık 9 puan önde tamamladı. Yerel seçimin ardından yeni bir itiraz süreci ya da erken seçim vb. tartışmalar gündeme gelmedi. Ancak yine de piyasalarda önümüzdeki dönemde siyasi gündemin nasıl şekilleneceği, İstanbul seçimlerinin AKP başta olmak üzere siyasete nasıl bir değişiklik getireceği yakından takip ediliyor.

Seçimler öncesi son işlem günü olan Cuma 5.8140 seviyesinden kapanan dolar/TL dün gün içinde 5.7120’ye kadar gerilerken TL’nin dolar karşısındaki değer kazancı %1’i aştı. Dolar/TL öğleden sonra kazançlarının neredeyse tamamını geri vererek tekrar 5.8290’a kadar yükseldi. TL’deki değer kaybında ABD ile ilişkilere yönelik endişeler belirleyici oldu.

TL’de dün değer kazançlarının zayıflaması Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Hangi yaptırım kararı olursa olsun Amerika’dan ne açıklama gelirse gelsin biz S-400’ü aldık ve şu an ne zaman teslim edileceği konuşuluyor” açıklamasıyla başladı.

Analistler seçim riski ortadan kalksa da S-400 konusu ve ABD’den gelebilecek olası yaptırımların TL için hâlâ risk unsuru olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın 28-29 Haziran’da G20’de yapacağı görüşme öncesinde TL’de kazanımların sınırlı kalabileceğine dikkat çekiyordu.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Trump’ın Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek G20 zirvesi kapsamında Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu en az sekiz dünya lideriyle ikili görüşmeler yapacağını belirtti.

İki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alma planları nedeniyle aylardır anlaşmazlık yaşıyor. Türkiye, Rusya’dan askeri ekipman alması halinde CAATSA adı verilen 2017 tarihli kanun kapsamında yaptırımlara maruz kalabilecek. Öte yandan savunma sanayi şirketlerine de yaptırım gündemde.

Ekonomik içerikli ABD yaptırımları Türkiye ekonomisine önemli bir etki yaratma kabiliyetine sahip. Öte yandan Trump, ABD Kongre’sinin CAATSA kapsamındaki yaptırımlarını bazı sınırlı hallerde askıya alabiliyor.

Öte yandan tahvil bono getirileri de seçim sonrası geriledi ancak TL’ye paralel kazançlar kalıcı olmadı. Seçim öncesi son işlemde %19.92 olan iki yıllık gösterge tahvilin faizi dün %18.65’e geriledi ancak son işlem %19.41 oldu.

Seçim öncesi son işlemi %16.43 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi %15.95 seviyesinden açıldıktan sonra son işlemde %16.20 seviyesindeydi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.